Informujemy, że serwis wykorzystuje do poprawnego działania pliki cookie. Brak zgody na instalację plików cookie może być zarządzany poprzez ustawienia przeglądarki.

Profilaktyka to zapobieganie chorobom zębów i dziąseł, poprzez ich lakowanie, lakierowanie, usuwanie osadów nazębnych, polerowanie i impregnację.

W ramach profilaktyki proponujemy następujące zabiegi:

Lakowanie

Polegające na pokryciu płynem bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych, który pod wpływem światła twardnieje i tworzy warstwę ochronną dla szkliwa.

Lakierowanie

Powierzchnie zębów pokrywa się lakierem, który zawiera fluor co powoduje, że zęby są odporne na bakterie.

Fluoryzacja

Polega na wcieraniu w zęby roztworów i żeli fluorkowych lub pianki. Zawarty w tych preparatach fluor wbudowuje się w szkliwo oraz remineralizuje małe ubytki.

Scaling

Polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Zabieg powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku. Rozróżniamy dwa rodzaje scalingu:

  • naddziąsłowy - usuwanie kamienia z powierzchni korony zęba,
  • poddziąsłowy - usuwanie kamienia odkładającego się pod powierzchnią dziąseł.

Scaling wykonujemy różnymi metodami:

  • tradycyjną – używając ręcznych skalerów,
  • ultradźwiękową – skalerem ultradźwiękowym,

Piaskowanie

Polega na usuwaniu osadów nazębnych oraz przebarwień za pomocą piaskarki. Piaskarka, urządzenie kierujące strumień specjalnego proszku na zęby usuwa płytkę nazębną oraz kamień osadzony tylko w nieznacznym stopniu. Z tego powodu często jest to zabieg uzupełniający po scalingu.

Polerowanie zębów

Impregnacja

Stosuje się gdy zęby mleczne dotknęła rozległa i wielopowierzchniowa próchnica.