Informujemy, że serwis wykorzystuje do poprawnego działania pliki cookie. Brak zgody na instalację plików cookie może być zarządzany poprzez ustawienia przeglądarki.

Szkliwo
Zewnętrzna, najtwardsza część zęba, pokrywa zębinę na odcinku korony zęba.

Zębina
Tkanka twarda zęba, tworzy warstwę leżącą pod szkliwem a nad miazgą oraz pod cementem w odcinku korzenia. Chroni miazgę zęba przed szkodliwymi czynnikami, reaguje bólem ponieważ jest wrażliwa na zmiany temperatury. Uczestniczy w metabolizmie cementu i szkliwa.

Miazga
Tkanka łączna, która wypełnia jamę zęba, konsystencji galaretowatej. Odpowiada za uczucie bólu zęba ponieważ jest bardzo unerwiona. Miazga przede wszystkim odżywia ząb dzięki bogatej sieci naczyń krwionośnych.

Dziąsło zęba
Przylega do zębiny, okrywa wyrostek zębodołowy. Tkanka z gęstą siecią naczyń przez to delikatna na mechaniczne uszkodzenia.

Cement zęba
Zmineralizowana, tkanka twarda zęba, pokrywa zębinę korzeniową. Cement jest podobny w budowie do kości. Razem z ozębną mocuje ząb w zębodole.

Kość
Wyrostek zębodołowy, to część kości szczęki, w której tkwi ząb.

Ozębna
Więzadło przyzębne, tkanka łączna, która wypełnia przestrzeń pomiędzy cementem zęba a kością. Ozębna przede wszystkim utrzymuje ząb w zębodole, poza tym odżywia ząb, amortyzuje siły w trakcie żucia pokarmu.

Nerw zęba
Zawiera włókna czuciowe z nerwu trójdzielnego, które wnikają do jamy zęba.

Naczynie krwionośne zęba
Unaczynienie łuków zębowych przez odgałęzienia tętnicy szczękowej umiejscowione w miazdze, odpowiadają za odżywienie tkanki.

Korona zęba
Widoczna część zęba, pokryta szkliwem (najtwardszą tkanką w organizmie).

Szyjka zęba
Część zęba, którą pokrywa dziąsło. W tym miejscu szkliwo korony zęba styka się z cementem zęba.

Korzeń zęba
Umiejscowiony w zębodole za pomocą włókien ozębnej, na szczycie znajduje się wierzchołek korzenia zęba.

Wierzchołek korzenia zęba
Szczyt korzenia zęba z otworem wierzchołkowym, gdzie przechodzą naczynia krwionośne, naczynia chłonne i nerwy przez kanał korzeniowy do komory zęba.

Miazga zęba - przyczyny chorób
Bodźce działające na zdrowe, nieuszkodzone szkliwo są niegroźne dla miazgi, gdyż jest doskonałą barierą.

Bodźce te działające na obnażoną zębinę mogą być przyczyną chorób miazgi:

 • Bakteryjnych
  • Próchnica - wraz ze wzrostem głebokości ubytku próchnicowego, wzrasta drażnienie miazgi zęba bodźcami chorobtwórczymi (bakterie wnikające przez kanaliki zębinowe). Miazgka broni się co prawda przed tym wytwarzając warstwę ochronną (wtórna zębina) ale skutecznośc tej bariery jest czasowa. Jeżeli tolerancja miazgi na bodźce chorobotwórcze zostanie przekroczona, rozwija się zapalenie miazgi.
  • Nieszczelne wypełnienia - powstaje szczelina, przez którą bakterie moga przenikac do miazgi (mikroprzeciek). Wypełnienia szczególnie rozległe mają swoja wytrzymałość i po jakimś czasie ulegają degradacji, trzeba je wtedy wymienić.
  • Jednorazowy uraz mechaniczny, który powoduje odłamanie szkliwa, obnażenie zębiny i jej kontakt z drobnoustrojami śliny.
  • Kieszonki dziąsłowe (będące następstwem zapaleń przyzębia) - bakterie i toksyny w nich zawarte mogą wnikać do miazgi przez kanały boczne i kanał główny korzenia zęba, rozwija się zapalenie miazgi.
 • Mechanicznych - są to małe często powtarzajace sie urazy (bruksizm, parafunkcje lub duży jednorazowy uraz).
 • Termicznych - bodźce termiczne czyli nagłe zmiany temperatury pokarmów np. jedzenie lodów i popijanie gorącym napojem są wrażliwe dla miazgi głównie w zębach z obnażona zębiną (obnażone szyjki, ubytki próchnicowe lub nie próchnicowe) ale także dla miazgi w ubytkach z nieszczelnym wypełnieniem.
 • Chemicznych - działanie soków owocowych, bodźce kwaśne, słodkie (pijemy duzo soków i mamy obnażone szyjki zębów) mogą powodowac zmiany w miazdze.
 • Elektrycznych - obecność w jamie ustnej dwóch różnych metali powoduje powstanie prądów galwanicznych, może to powodować zmiany chorobowe w miazdze (np. wypełnienia amalgamatowe i metalowe korony na zębach).

Miazga zęba - choroby miazgi

 • Zapalenie odwracalne - to sytuacja gdy po leczeniu biologicznym i wypełnieniu ubytku miazga pozostaje żywa. Objawy tego zapalenia to nadwrażliwość głównie na zimno. Ból przechodzi po ustaniu bodźca.
 • Zapalenie nieodwracalne - to sytuacja kiedy konieczne jest leczenie kanałowe. Objawy: bóle samoistne, ciągłe, promieniujące, nocne. Pacjentowi często trudno jest określić, który ząb dokładnie boli.
 • Martwica miazgi - to sytuacja, kiedy miazdga ulega całkowitemu lub częściowemu umartwieniu. Konieczne jest leczenie kanałowe. Może przebiegać bezobjawowo, najczęściej jest spowodowane nieleczonym zapaleniem miazgi (pacjent "przechodził" objawy zapalenia - miazga umarła, a ból ustał)

Ekstrakcja zęba
Usunięcie zęba podczas zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu. Wykonuje się jeżeli nie ma możliwości leczenia zachowawczego.

Hemisekcja zęba
Usunięcie jednego (lub więcej) korzenia zęba z częścią korony. Zabieg wykonywany w zębach wielokorzeniowych przy znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj wykonuje się gdy nie można już przeprowadzić leczenia endodontycznego.

Resekcja wierzchołka korzenia
Wycięcie wierzchołka korzenia zęba poprzez rozcięcie i odsłonięcie tkanek wokół korzenia.

Endodoncja
Leczenie kanałowe chorób miazgi zęba, po usunięciu nerwów ząb staje się martwy.

Paradontoza
Zapalenie przyzębia, najczęstszą przyczyną są bakterie znajdujące się na powierzchni zębów (płytka i kamień nazębny) z powodu słabej higieny jamy ustnej. Pierwszym objawem to odsłanianie się szyjek zębowych oraz zapalenie dziąseł co prowadzi do ich krwawienia. W początkowej fazie wystarczającym leczeniem jest usuwanie kamienia nazębnego, odpowiednia higiena jamy ustnej oraz uzupełnienia braków w uzębieniu.

Próchnica
Choroba zakaźna tkanek twardych zęba. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej powodują demineralizację szkliwa przez wytwarzanie kwasów w wyniku syntezy cukrów.

Płytka nazębna
Miękki nalot przyklejony do powierzchni zęba, możliwe jest mechaniczne usunięcie szczoteczką do zębów, nitką dentystyczna lub w gabinecie dentystycznym poprzez piaskowanie.

Kamień nazębny
Powstaje z płytki nazębnej jeżeli ta nie zostanie usunięta w ciągu kilkudziesięciu godzin. Jest twardszy od płytki nazębnej przez co trudniejszy do usunięcia, możliwe jedynie w gabinecie dentystycznym.

Korony – wykonywane na filarach, którymi mogą być:

 • implanty (wszczepy kostne),
 • zęby własne.

Korona wykonywana jest gdy:

 • korona fizjologiczna zęba własnego jest bardzo zniszczona przez próchnicę, ubytek jest bardzo duży, trzeba wzmocnić strukturę zęba
 • ząb leczony kanałowo, ubytek tkanek twardych jest bardzo duży
 • ząb jest mocno przebarwiony

Rodzaje koron protetycznych:

 • korona metalowa – wykonywana w całości z metalu, jest mocno niekosmetyczna dlatego stosowana jest tylko w tylnych odcinkach uzębienia,
 • korona metalowo-porcelanowa – kosmetyczna, obecnie standard, na metalowej czapeczce napalana jest porcelana (biała okładzina), dopasowana do koloru sąsiedznich zębów pacjenta. Bardzo trwała i twarda,
 • korona kompozytowa – wykonywana z jednego materiału, kompozytu protetycznego, kosmetyczna. Mniej trwała, ściera się podobnie jak zęby własne pacjenta.
 • korona pełnoceramiczna – całkowicie biała, zbudowana z dwóch elementów: porcelanowa czapeczka i napalana na niej porcelana, w odpowiednim kolorze dopasowanym idealnie do koloru zębów sąsiednich pacjenta. Bardzo kosmetyczna, możliwa idealna estetyka.

Mosty
Stała odbudowa brakującego jednego lub więcej zębów (zazwyczaj do 4 ubytków). Zęby położone bezpośrednio przy luce po wcześniejszym spiłowaniu stają się filarami pomiędzy którymi znajduje się przęsło. Filary i przęsło są do siebie przytwierdzone za pomocą łączników. Zaletą mostów tradycyjnych jest możliwość żucia tak jak w przypadku zębów naturalnych, wadą konieczność oszlifowania zębów sąsiadujących z ubytkiem.

Mosty mogą być:

 • Metalowo - porcelanowe. Obecnie standard, wykonane z metalowej podbudowy + nakładana porcelana (biała okładzina).
 • Pełno ceramiczne. Całkowicie białe, zbudowane podobnie jak korona porcelanowa.
 • Adhezyjne mogą być porcelanowe lub kompozytowe. To konstrukcje stałe kombinowane , nie zawsze możliwe do wykonania, niestandardowe rozwiazania w zależności w jamie ustnej pacjenta. Wykonywane są w dogodnych warunkach, mało destrukcyjne, nie trzeba szlifować zębów, wykorzystuje sie istniejace ubytki w zębach.