Informujemy, że serwis wykorzystuje do poprawnego działania pliki cookie. Brak zgody na instalację plików cookie może być zarządzany poprzez ustawienia przeglądarki.

Zapobiegajmy próchnicy w ramach ubezpieczenia NFZ.

Co robimy w gabinecie?

 • prosimy dziecko żeby przyniosło ze sobą swoją szczoteczkę do zębów ponieważ chcemy ocenić efektywność jej wykorzystania i umiejętność posługiwania się nią przez dziecko. Być może trzeba będzie udzielić odpowiedniego instruktarzu,
 • sprawdzamy stan jamy ustnej poprzez oglądanie powierzchni zębów i kwalifikowanie ich do działań profilaktycznych, dalszych działań diagnostycznych lub do leczenia,
 • jeżeli rodzice wyrażą zgodę, zęby zakwalifikowane do profilaktyki oczyszczamy specjalnymi szczoteczkami aby pozbawić je osadu, działanie to jest całkowicie bezinwazyjne,
 • powierzchnie zębów zakwalifikowanych do profilaktyki pokrywamy lakierem zawierającym fluor ewentualnie innym preparatem w zależności od potrzeby,
 • finalnie dla rodziców przygotowywana jest informacja o zaleceniach i ewentualnej potrzebie dodatkowej diagnostyki lub leczenia.

Dlaczego profilaktyka jest ważna ?

Jest parę czynników które mają wpływ na tkanki twarde naszych zębów:

 • Genetyka - wpisana informacja w kodzie genetycznym o strukturze zębów mlecznych i stałych jest dla każdego indywidualna, warunkuje przynależność każdego z nas do 3 różnych grup, które roboczo można nazwać szczęściarze, średniacy i słabeusze.
  • Szczęściarze posiadają dużą odporność na próchnicę, silnie zmineralizowane tkanki twarde zębów, takie dzieci nie mają żadnych ubytków w zębach mlecznych a dorośli posiadają sporadycznie coś do leczenia i to zazwyczaj są małe ubytki.
  • Średniacy to grupa najliczniejsza, tutaj trzeba się bardziej starać, regularnie spotykać się ze stomatologiem, leczyć a najlepiej zapobiegać.
  • Słabeusze z kolei to grupa najbardziej poszkodowana, tutaj trzeba wykazać się dużą determinacją i kontrolą, słabe zęby powodują że pacjenci ciągle chodzą do dentysty i dużo bardziej muszą się starać i zaangażować. W ich przypadku profilaktyka jest kluczowa.
 • Higiena - każdy dokładnie wie o co chodzi z higieną, ale wiedzieć to za mało. Trzeba także wprowadzać w życie zalecenia higienizacyjne. Czyszczenie zębów 2 razy dziennie to absolutne minimum, stosowanie nitek też powinno być standardem.
 • Dieta - ogólnie pojęta zdrowa dieta jest doskonała dla zębów. Natomiast wrogiem naszych zębów jest cukier. Gdyby wyeliminować z diety całkowicie cukier, nie mielibyśmy próchnicy, ale jak wiadomo cukier w mniejszej lub większej ilości jest wszędzie.
 • Zapobieganie - nie dopuszczajmy do powstania próchnicy, wzmacniajmy strukturę szkliwa naszych zębów. Częste wizyty u stomatologa pozwolą na mikroinwazyjne leczenie powstałych, małych ognisk próchnicy.

Wyobraźmy sobie pacjenta "średniaka", kiepska higiena i kiepska dieta, bogata w cukry, żadnej profilaktyki - efekt będzie fatalny. Wystąpi wiele dużych ubytków, często konieczne będzie leczenie kanałowe, korony, przedwczesna utrata zębów, zaburzenia zwarcia, fatalna kosmetyka, itd. Tego nikt by nie chciał dla siebie a tym bardziej dla swoich dzieci.

Natomiast pacjent "średniak" świadomy potrzeby perfekcyjnej higieny i świadomy fatalnego wpływu cukru na zęby, dodatkowo gdy włączona jest profilaktyka, częste wizyty kontrolne oraz leczenie małych ubytków - taki pacjent może cieszyć się pięknymi własnymi zębami przez całe życie.

Pacjent "słabeusz" bez kontroli i profilaktyki, połączone ze słabą higieną i dietą to istna katastrofa. Tacy pacjenci tracą zęby bardzo szybko.